wczytywanie strony...

Czym jest etykieta?

Otaczają nas zewsząd. Znajdziemy je na produktach spożywczych oraz kosmetykach. Są nieodłącznym elementem sprzętu elektronicznego. Pełnią istotną rolę między innymi w logistyce, przemyśle, czy branży automotive. Bardzo często nie zwracamy na nie najmniejszej uwagi, nie zdając sobie nawet sprawy z tego, jak bardzo są nam potrzebne. Etykiety. Niepozorne nośniki informacji, których występująca różnorodność i możliwości zastosowania są ogromne. Przyjrzyjmy się teraz nieco bliżej nalepce i dowiedzmy się, jakie warstwy wchodzą w skład etykiety.

Czym jest etykieta? Na pierwszy rzut oka etykieta wydaje się być jedynie zwykłą nalepką, umieszczaną na produktach, obudowach lub opakowaniach, w celach identyfikacyjno-informacyjnych. Bez względu na to, czy informacje te wyrażane są przy pomocy kodu kreskowego, znacznika RFID, czy tekstu pisanego, nadrzędnymi celami etykiety są zagwarantowanie płynnego przepływu informacji, usprawnienie działania i wyeliminowanie występowania błędów.

Pomimo tego, że nalepki wyglądają zupełnie niepozornie, tak w rzeczywistości to o wiele bardziej złożone struktury. Zbudowane są bowiem z kilku odrębnych warstw, które łączy się ze sobą podczas procesu produkcji, by później w trakcie etykietowania oderwać je od nośnika (najniższej warstwy etykiety). Każda budująca etykietę warstwa pełni inną funkcję w jej strukturze i odznacza się specyficznymi właściwościami. To, z jakich materiałów stworzy się warstwy etykiety zależne będzie przede wszystkim od przeznaczenia danej nalepki.

Zdjęcie przedstawia specjalistyczną drukarkę do nalepek. Zademonstrowane urządzenie łączy wszystkie warstwy etykiety. Są to: podkład, klej, podłoże i powłoka ochronna.

Etykieta rozłożona na czynniki pierwsze

Przyjrzyjmy się warstwom, które tworzą etykietę sprawiając, że działa ona dokładnie tak, jak powinna. Z czego składa się etykieta?

Standardowo wyróżniamy cztery warstwy etykiety:

  1. powłoka ochronna,
  2. podłoże z nadrukiem,
  3. klej
  4. podkład stanowiący fundament dla pozostałych warstw.

Bazą każdej nalepki jest podkład. Wykonuje się go z silikonowego papieru bądź pokrytej woskiem lub silikonem folii. Kluczową cechą materiału, z którego wykonany jest podkład jest nieprzywieralność, która pozwala na bezpiecznie oderwanie od podkładu pozostałych warstw. Jaka jest rola podkładu w strukturze etykiety? Po pierwsze, podkład jest nośnikiem pozostałych warstw nalepki. Po drugie, to właśnie podkład chroni warstwę kleju przed uszkodzeniami i zanieczyszczeniami.

Wiele czynników wpływa na wybór kleju, a jego właściwe dobranie jest szalenie istotne. Na nic zda się bowiem nawet najbardziej pomysłowy design, czy odporność nalepki na wysoką temperaturę, jeśli zawiedzie klej i etykieta nie pozostanie tam, gdzie pozostać powinna. Rodzaj kleju zależny jest od materiałów, z jakich zostały wykonane pozostałe warstwy etykiety, wybranego sposobu procesu naklejania oraz od docelowego przeznaczenia etykiety.

Podłoże to widoczna warstwa materiału, którą z jednej strony pokrywa warstwa kleju, a z drugiej warstwa nadruku. To właśnie warstwę podłoża widzą konsumenci i to na jej podstawie bardzo często podejmują decyzję o zakupie danego produktu.

Ostatnia, lecz nie mniej ważna warstwa etykiety to powłoka ochronna, która nie tylko zabezpiecza nadruk przed działaniem czynników zewnętrznych. Pełni ona również funkcję estetyczną. W zależności od rodzaju zastosowanego laminatu lub lakieru nasza etykieta może nabrać matowego lub eleganckiego, stylowego wykończenia.

Wyprodukowanie etykiety efektywnej – czytelnej, estetycznej, przyciągającej uwagę, a przede wszystkim odpornej na działanie czynników zewnętrznych – nie jest wcale tak prostym zadaniem, jak na pierwszy rzut oka może się wydawać.

Formularz kontaktowy