etykiety_labels
, Czym jest etykieta?

Otaczają nas zewsząd. Znajdziemy je na produktach spożywczych oraz kosmetykach. Są nieodłącznym elementem sprzętu elektronicznego. Pełnią istotną rolę między innymi w logistyce, przemyśle, czy branży automotive. Bardzo często nie zwracamy na nie najmniejszej uwagi, nie zdając sobie nawet sprawy z tego, jak bardzo są nam potrzebne. Etykiety. Niepozorne nośniki informacji, których występująca różnorodność i możliwości zastosowania są ogromne.

Czym jest etykieta? Na pierwszy rzut oka etykieta wydaje się być jedynie zwykłą nalepką, która umieszczana jest na produktach, obudowach lub opakowaniach, w celu oznaczenia towaru i przekazania informacji. Bez względu na to, czy informacje te wyrażane są przy pomocy kodu kreskowego, znacznika RFID, czy tekstu pisanego, nadrzędnymi celami etykiety są zagwarantowanie płynnego przepływu informacji, usprawnienie działania i wyeliminowanie występowania błędów.

Pomimo tego, że nalepki wyglądają zupełnie niepozornie, tak w rzeczywistości to o wiele bardziej złożone struktury. Zbudowane są bowiem z kilku odrębnych warstw, które łączy się ze sobą podczas procesu produkcji, by później w trakcie etykietowania oderwać je od nośnika (najniższej warstwy etykiety). Każda budująca etykietę warstwa pełni inną funkcję w jej strukturze i odznacza się specyficznymi właściwościami. To, z jakich materiałów zostaną stworzone warstwy etykiety zależne będzie przede wszystkim od przeznaczenia danej nalepki.

Etykieta rozłożona na czynniki pierwsze

Przyjrzyjmy się warstwom, które tworzą etykietę sprawiając, że działa ona dokładnie tak, jak powinna. Z czego składa się etykieta? Standardową nalepkę tworzą cztery warstwy, a są to:

  1. powłoka ochronna,
  2. podłoże z nadrukiem,
  3. klej
  4. podkład stanowiący fundament dla pozostałych warstw.

Bazą każdej nalepki jest podkład. Wykonany jest on z silikonowego papieru bądź pokrytej woskiem lub silikonem folii. Kluczową cechą materiału, z którego wykonany jest podkład jest nieprzywieralność, która pozwala na bezpiecznie oderwanie od podkładu pozostałych warstw. Jaka jest rola podkładu w strukturze etykiety? Po pierwsze, podkład jest nośnikiem pozostałych warstw nalepki. Po drugie, to właśnie dzięki podkładowi warstwa kleju nie zostaje uszkodzona, czy zanieczyszczona.

Wybór kleju warunkowany jest wieloma czynnikami, a jego właściwe dobranie jest szalenie istotne. Na nic zda się bowiem nawet najbardziej pomysłowy design, czy odporność nalepki na wysoką temperaturę, jeśli zawiedzie klej i etykieta nie pozostanie tam, gdzie pozostać powinna. Rodzaj kleju zależny jest od materiałów, z jakich zostały wykonane pozostałe warstwy etykiety, wybranego sposobu procesu naklejania oraz od docelowego przeznaczenia etykiety.

Podłoże to widoczna warstwa materiału, która z jednej strony pokryta jest warstwą kleju, a z drugiej warstwą nadruku. To właśnie warstwę podłoża widzą konsumenci i to na jej podstawie bardzo często podejmują decyzję o zakupie danego produktu.

Ostatnia, lecz nie mniej ważna powłoka ochronna nie tylko zabezpiecza nadruk przed działaniem czynników zewnętrznych. Pełni ona również funkcję estetyczną. W zależności od rodzaju zastosowanego laminatu lub lakieru nasza etykieta może nabrać matowego lub eleganckiego, stylowego wykończenia.

Wyprodukowanie etykiety efektywnej – czytelnej, estetycznej, przyciągającej uwagę, a przede wszystkim odpornej na działanie czynników zewnętrznych – nie jest wcale tak prostym zadaniem, jak na pierwszy rzut oka może się wydawać.

, Czym jest etykieta?

Kalki do zadruku

, Czym jest etykieta?

Etykiety termiczne

, Czym jest etykieta?

Etykiety papierowe

Udostępnij ten artykuł