etykiety foliowe na regały magazynowe
, Etykiety foliowe – gdzie i dlaczego się je stosuje?

Z etykietami spotykamy się dosłownie na każdym kroku, niemal każdego dnia. Zawierają informacje o nazwie produktu, o jego dacie przydatności do spożycia czy warunkach, w jakich może być używany. To doskonałe źródło wielu danych. Co ciekawe, sposobów ich umieszczania na konkretnych przedmiotach mogą być tysiące!

Etykiety foliowe to nieodłączny element współczesnego handlu. Umożliwiają dokładne oznaczenie danych przedmiotów, co na dłuższą metę skutkuje ich łatwą i szybką identyfikacją. Z kolei dzięki temu, prostsza staje się kontrola cen oraz zarządzanie całym asortymentem.

Etykiety foliowe – co je charakteryzuje?

Na rynku do wyboru jest mnóstwo różnego rodzaju etykiet. Biorąc pod uwagę jakość ich wykonania, typ wykorzystanego materiału, warstwę wierzchnią czy nawet klej, liczba kombinacji wynosi tu kilkanaście tysięcy!

Etykiety syntetyczne są najbardziej odporne na szkodliwe czynniki – na niską i wysoką temperaturę, ścieranie, blaknięcie, kurz, promieniowanie ultrafioletowe, wodę oraz chemikalia. Mogą być stosowane nawet przy temperaturze -200°C czy – w drugą stronę – do 800°C. Dzięki temu, etykiety te mogą mieć mnóstwo różnych zastosowań.

Gdzie stosowane są etykiety foliowe?

Folia, z której tworzone są etykiety syntetyczne, może być wykonana z różnych tworzyw – najczęściej stosowane są: poliester, polietylen, polipropylen oraz samoprzylepne folie typu VOID. Są wytrzymałe, dzięki czemu mogą być używane zarówno w przemyśle, jak i w branży tekstylnej czy w materiałach reklamowych. Miejsca, w których są zwykle wykorzystywane, to oznaczenia kosmetyków, alkoholi, półek magazynowych, produktów farmaceutycznych, a także produktów spożywczych.

Etykiety foliowe świetnie się sprawdzą także w produkcji oraz w przemyśle – i to nie tylko w tym lekkim, ale też w ciężkim. W zależności od przeznaczenia, wiążą się m.in. z doborem rodzaju materiału czy jego warstwy wierzchniej. W przypadku najbardziej trudnych zastosowań, gdzie wymagana jest żywotność etykiety ponad 10 lat stosuje się etykiety winylowe, które, mimo że nie wykazują najwyższej odporności na wysokie temperatury to nie ulegają degradacji ze względu na upływ czasu. W przypadku znakowania wyrobów pracujących w temperaturach 300°C, 500°C czy nawet 800°C, najlepszym zastosowaniem są etykiety wykonane z folii akrylowej lub ceramicznej. To bardzo specjalistyczne materiały, przetestowane w najtrudniejszych warunkach!

Etykiety syntetyczne – dlaczego warto je stosować?

Precyzyjne i wyraziste oznaczenie produktów foliowymi etykietami, pozwala na ich sprawną i szybką identyfikację. Świetnie sprawdzają się nawet na najbardziej wymagających powierzchniach – takich jak na przykład szkło czy opakowania, które są narażone na działanie czynników zewnętrznych. Bez trudu przylegają ponadto do nierównych powierzchni.

Co ważne, takie oznaczenia zachowują długookresową trwałość. Ich żywotność, w zależności od wybranego materiału wynosić będzie od sześciu miesięcy do przeszło 10 lat. I chodzi tu zarówno o same naklejki, jak i o znajdujący się na nich wydruk. Z tego powodu etykiety foliowe mogą być stosowane na zewnątrz oraz wewnątrz. Niestraszne są im wszelkiego rodzaju zabrudzenia czy wpływy środowiska (a także związane z nimi odkształcenia materiałów).

Udostępnij ten artykuł