Produkcja_etykiet_etyfol.pl
, Podłoże etykiety i jego rodzaje

Podłoże etykiety, to górna warstwa etykiety, stanowiąca nośnik dla nadruku. Do produkcji podłoża etykiety wykorzystywanych jest wiele materiałów. Dostępne rodzaje podłoża można pogrupować na trzy główne kategorie:

  1. wykonane z papieru,
  2. wykonane tworzyw sztucznych (poliestry, polipropylen, winyl),
  3. wykonane z tworzyw specjalnych (laminatów, folii aluminiowych, tworzyw termokurczliwych, kompozytów i biodegradowalnych materiałów).

Podczas produkcji etykiet najczęściej wykorzystuje się podłoża wykonane z papieru, odznaczające się specjalnymi właściwościami. Papier jest najbardziej ekonomiczny oraz wysoce modyfikowalny – łatwo dostosowuje się do różnych metod drukowania etykiet. Podłoża papierowe znajdują swoje zastosowanie z reguły w pomieszczeniach zamkniętych i suchych.

Jednak mniejsza odporność papieru na działanie czynników zewnętrznych nie dyskwalifikuje go ze stosowania do użytku zewnętrznego. W celu nadania ochrony etykiecie o podłożu papierowym wykorzystuje się laminat ochronny, który częściowo redukuje ryzyko zniszczenia nalepki.

Pomimo zastosowania powłoki ochronnej, podłoże papierowe nie wykazuje często pożądanej, wysokiej trwałości. W przypadku etykiet przeznaczonych do użytku zewnętrznego o wiele lepiej skorzystać z podłoża stworzonego z tworzywa sztucznego – materiału wodoodpornego, odpornego na zabrudzenia, szkodliwe substancje, czy zmienne warunki atmosferyczne.

Pożądana jest również jego wysoka podatność na uszlachetnianie – tłoczenie na zimno i gorąco, lakierowanie, metalizowanie i laminowanie. W ramach podłoża papierowego możemy dokonać rozróżnienia na

  • papier powlekany,
  • papier niepowlekany,
  • papier ozdobny (zwany również strukturalnym),
  • papier metalizowany,
  • papier termiczny.

Do produkcji popularnych nalepek, do stworzenia których nie jest wymagana wysoka jakość nanoszonego nadruku, najczęściej wykorzystuje się papier niepowlekany. W chwili, gdy zależy nam na wysokiej jakości nalepek, wykorzystujemy do produkcji papier powlekany. Papier strukturalny oraz papier metalizowany świetnie sprawdzają się natomiast w przypadku etykiet, w których liczy się uzyskanie określonego efektu wizualnego.

Pomimo tego, że papier wciąż jest najchętniej wykorzystywany w produkcji podłoża etykiet, tak postęp technologiczny skutecznie toruje drogę innym materiałom. Jednym z nich jest materiał polimerowy, pojawiający się najczęściej w postaci wstęgi bądź termokurczliwego rękawa. Chociaż etykiety tworzone na takim podłożu są swego rodzaju nowością, tak bez wątpienia zyskują coraz więcej zwolenników. Podłoże polimerowe odznacza się bowiem wysokim poziomem kurczliwości w trakcie procesu ogrzewania. Dzięki temu, materiał ten z powodzeniem radzi sobie z przedmiotami o wymagających kształtach, których zadrukowanie innymi metodami, jest niemożliwe.

Udostępnij ten artykuł