etykiety na elektronikę
, Rodzaje etykiet

Na rynku możemy spotkać się z wieloma rodzajami etykiet, które odpowiadają na rozmaite potrzeby. Podział etykiet przebiegać może wedle różnych kryteriów. Ich klasyfikacji można dokonać między innymi w oparciu o wykorzystane materiały do produkcji warstw, techniki druku, zastosowaną technologię nośnika informacji, czy ich przeznaczenie.

Przeznaczenie etykiet jest niezwykle szerokie – począwszy od produktów elektronicznych, w których liczy się „niewidoczność” etykiety dla układu, przez etykiety stosowane do oznaczenia środków trwałych (tzw. etykiety inwentaryzacyjne), etykiety magazynowe, logistyczne czy transportowe, etykiety stosowane w kosmetyce, chemii i farmacji, przemyśle spożywczym, aż do etykiet zabezpieczających – nalepki z powodzeniem wykorzystywane są w przeróżnych branżach pełniąc rozmaite funkcje.

Etykiety papierowe i foliowe

Współczesny rynek etykiet zdominowany jest przez etykiety samoprzylepne. Etykiety samoprzylepne dzieli są na etykiety papierowe i etykiety foliowe. Wszędzie tam, gdzie odporność nalepki na czynniki zewnętrzne nie jest wymagana, z powodzeniem możemy zastosować etykiety papierowe. Nalepka papierowa nie będzie odznaczać się jednak zbyt wielką trwałością. Znacznie dłuższa żywotność cechuje z kolei etykiety foliowe. Są nie tylko giętkie – nie ulegają one również zniszczeniu w wyniku działania wysokich i niskich temperatur, wilgoci, chemikaliów, tłuszczy, brudu czy ścierania. Liczba rodzajów i kombinacji materiałów (typ materiału, warstwa wierzchnia, klej) wynosi kilkanaście tysięcy! Etykiety foliowe mogą osiągają żywotność na zewnątrz od 6 miesięcy nawet do 12 lat. Mogą być stosowane w warunkach -200°C, -40°C/150°C, a nawet do 800°C. Mogą być odporne na wszelkie chemikalia, ścierania lub tylko na wodę.

Etykiety termiczne i termotransferowe

Z uwagi na kryterium techniki zadruku wyróżnić możemy dwie główne grupy etykiet: etykiety termiczne i termotransferowe. Druk termotransferowy wykorzystuje taśmę barwiącą (kalkę termotransferową), która podgrzewana jest podczas drukowania w celu przeniesienia nadruku na materiał etykiety. Podczas procesu zadruku, który przebiega w błyskawicznym tempie, tusz zostaje uwalniany z kalki i wchłonięty przez materiał nalepki.

Dzięki temu etykiety termotransferowe odznaczają się o wiele wyższą wytrzymałością, przy jednocześnie stosunkowo niskiej cenie. Etykiety termotransferowe mogą być drukowane na papierze matowym, papierze półbłyszczącym i błyszczącym. Etykiety termiczne stworzone są z cienkiego papieru reagującego na temperaturę. W wyniku działania głowicy, która ogrzewa termoczuły papier, etykiety czernieją. Etykiety termiczne cechują się niską żywotnością. Są wysoce podatne na działanie czynników zewnętrznych – światła, zmiany temperatur i uszkodzeń mechanicznych.

Etykiety z kodem kreskowym i RFID

W oparciu o zastosowaną technologię identyfikacji możemy wyróżnić etykiety RFID i etykiety wykorzystujące kod kreskowy. Tradycyjne kody kreskowe, to technologia, która wymaga kontaktu etykiety z urządzeniem odczytującym znacznik. Etykiety tego typu drukowane są na samoprzylepnym materiale, który cechuje się ograniczoną żywotnością z uwagi na działanie czynników zewnętrznych. Z kolei etykiety wykorzystujące technologię RFID bazują na bezprzewodowej komunikacji z czytnikiem. Do odczytu danych z etykiety nie jest wymagany bezpośredni kontakt z urządzeniem skanującym. Informacje kodowane są na mikrochipie, a dostęp do nich może być zabezpieczany hasłem. To gwarantuje nie tylko wysoką trwałość etykiety, ale także zwiększone bezpieczeństwo oraz pozwala na zapis dodatkowych informacji. Dzięki stosowaniu etykiet RFID możliwa staje się identyfikacja wielu obiektów jednocześnie, co prowadzi do zautomatyzowania wielu procesów.

Udostępnij ten artykuł