Rodzaje etykiet
Na rynku możemy spotkać się z wieloma rodzajami etykiet, które odpowiadają na rozmaite potrzeby. Podział etykiet przebiega wedle różnych kryteriów. Ich klasyfikacji można dokonać między innymi w oparciu o wykorzystane materiały do produkcji warstw, techniki druku, zastosowaną technologię nośnika informacji, czy ich przeznaczenie.
Przeznaczenie etykiet jest niezwykle szerokie – począwszy od produktów elektronicznych, w których liczy się „niewidoczność” etykiety dla układu, przez etykiety stosowane do oznaczenia środków trwałych (tzw. etykiety inwentaryzacyjne), etykiety magazynowe, logistyczne czy transportowe, etykiety stosowane w kosmetyce, chemii i farmacji, przemyśle spożywczym, aż do etykiet zabezpieczających – nalepki z powodzeniem wykorzystują przeróżne branżach, ponieważ pełnią one rozmaite funkcje.
Etykiety papierowe i foliowe
Na współczesnym rynku etykiet dominują etykiety samoprzylepne. Etykiety samoprzylepne dzieli są na etykiety papierowe i etykiety foliowe. Wszędzie tam, gdzie nie potrzebujemy odporności nalepki na czynniki zewnętrzne, z powodzeniem możemy zastosować etykiety papierowe. Nalepka papierowa nie będzie odznaczać się jednak zbyt wielką trwałością. Z drugiej strony znacznie dłuższa żywotność cechuje z kolei etykiety foliowe. Są nie tylko giętkie – nie ulegają one również zniszczeniu w wyniku działania wysokich i niskich temperatur, wilgoci, chemikaliów, tłuszczy, brudu czy ścierania. Liczba rodzajów i kombinacji materiałów (typ materiału, warstwa wierzchnia, klej) wynosi kilkanaście tysięcy! Etykiety foliowe mogą osiągają żywotność na zewnątrz od 6 miesięcy do nawet 12 lat; mogą także być stosowane w warunkach -200°C, -40°C/150°C, a nawet do 800°C oraz odporne na wszelkie chemikalia, ścierania lub tylko na wodę.
Rodzaje etykiet - techniki nadruku
Z uwagi na kryterium techniki zadruku wyróżnić możemy dwie główne grupy etykiet: etykiety termiczne oraz termotransferowe. Druk termotransferowy wykorzystuje taśmę barwiącą (kalkę termotransferową), która podgrzewana jest podczas drukowania w celu przeniesienia nadruku na materiał etykiety. Podczas procesu zadruku, który przebiega w błyskawicznym tempie, tusz zostaje uwalniany z kalki i wchłonięty przez materiał nalepki.
Dzięki temu etykiety termotransferowe odznaczają się o wiele wyższą wytrzymałością, przy jednocześnie stosunkowo niskiej cenie. Etykiety termotransferowe można drukować na papierze matowym, papierze półbłyszczącym i błyszczącym. Etykiety termiczne produkuje się z cienkiego papieru reagującego na temperaturę. W wyniku działania głowicy, która ogrzewa termoczuły papier, etykiety czernieją. Etykiety termiczne cechują się niską żywotnością. Są wysoce podatne na działanie czynników zewnętrznych – światła, zmiany temperatur i uszkodzeń mechanicznych.
Sposób identyfikacji: kody kreskowe i RFID
W oparciu o zastosowaną technologię identyfikacji możemy wyróżnić etykiety RFID i etykiety wykorzystujące kod kreskowy. Tradycyjne kody kreskowe, to technologia, która wymaga kontaktu etykiety z urządzeniem odczytującym znacznik. Etykiety tego typu drukuje się na samoprzylepnym materiale, który cechuje się ograniczoną żywotnością z uwagi na działanie czynników zewnętrznych. Z kolei etykiety wykorzystujące technologię RFID bazują na bezprzewodowej komunikacji z czytnikiem. Dlatego do odczytu danych z etykiety nie trzeba bezpośredniego kontaktu z urządzeniem skanującym. Informacje kodowane są na mikrochipie, a dostęp do nich może być zabezpieczany hasłem. To gwarantuje nie tylko wysoką trwałość etykiety, ale także zwiększone bezpieczeństwo oraz pozwala na zapis dodatkowych informacji. Stosując etykiety RFID możemy identyfikować wiele obiektów jednocześnie, co prowadzi do automatyzacji wielu procesów.